European Science Campus

W dniach 19 – 30 lipca na Uniwersytet Gdański przebywała grupa studentów z Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. Ilji Miecznikowa. Studenci brali udział w European Science Campus, naukowej szkole letniej organizowanej przez Uniwersytet Gdański dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

 

Uczestnicy szkoły spotkali się z Prorektorem ds. Studentów i Jakości Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyńskim profesorem Uniwersytetu Gdańskiego. W trakcie spotkania dyskutowano o perspektywach funkcjonowania ukraińskiej nauki i postrzeganiu polskiego systemu przez studentów z Ukrainy. Także o badaniach naukowych prowadzonych przez studentów z Ukrainy, oraz o tym co najbardziej podoba im się w Gdańsku.

 

W ramach szkoły studenci z Odessy wzięli także udział w serii warsztatów i szkoleń. O tym jak wyglądają kwestie przywództwa w organizacji w ramach prowadzonych przez siebie warsztatów opowiadała dr hab. Anna Dziadkiewicz z Wydziału Zarządzania UG. Uczestnicy dowiedzieli się jakie są cechy dobrego lidera, czy trzeba się z nimi urodzić czy można je wypracować.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Marceliną Wilczewską, koordynatorką Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku oraz Prezesem Fundacji Studenci dla Ukrainy. W ramach spotkania studenci dowiedzieli się o tym jak wyglądała akcja pomocy Ukrainie zorganizowana przez organizację Studenci dla Ukrainy a także o działalności prowadzonej przez RODM.Po Muzeum Emigracji w Gdyni gości oprowadził dr Rafał Raczyński, pracownik Instytutu Politologii UG oraz samego Muzeum. W ramach warsztatów z wykorzystania fotografii w warsztacie naukowym goście z Ukrainy poznali podstawy techniczne robienia zdjęć. Jak dobrać odpowiedni aparat i obiektyw do swoich celów, jak odpowiednio skadrować zdjęcie i jak wykonać je by było możliwie czytelne. W trakcie warsztatów można było przekonać się jak fotografia wykorzystywana może być w ramach konkretnych dyscyplin zarówno społecznych jak i eksperymentalnych czy ścisłych.Dzięki warsztatom z zakresu wystąpień w ramach konferencji uczestnicy szkoły mogli nauczyć się jak skonstruować swoją prelekcję, jak zapanować nad stresem i jak sprawić żeby była zrozumiała dla słuchaczy.

 

W ramach szkoły nie zabrakło także miejsca na zwiedzanie Uniwersytetu Gdańskiego. Studentom z Ukrainy szczególnie spodobała się Biblioteka UG z wolnym dostępem do książek oraz nowoczesny kampus. Już wkrótce zaczyna się kolejna szkoła dla studentów i doktorantów z Ukrainy.

 

To top